Zadejte slovo, které chcete vyhledat.

Break dance - Crazy Breakers

Break dance - Crazy Breakers

Středa 19:00 - 20:00

Tělocvična MILLS (CMC)

Kroužek je určen pro děti od 6 let do dospělosti, pod vedením Petra Ježka (několikanásobný mistr republiky v break dance)

Stále přijímáme nové členy.

Break dance je druhý nejtěžší taneční styl. Využívá prvky bojového umění (Kapuera, karate ...).

Učíme se najednou Top Rock (kroky), Downrock (pohyby u země), Freezes (fixované polohy), Power Movies (akrobatické pohyby).

Využíváme prvky gymnastiky - salta, přemety apod.

Pravidelně se účastníme Čelákovická Duběnka, Ráj na zemi v Sadské, Salesiánské divadlo v Kobylisích.

Breakdance je populární styl z rodiny street dance. Vznikl a vyvinul se z časti hiphopové kultury v New Yorku mezi potomky Afričanů a později mezi mládeží původem z Latinské Ameriky.

Tancuje se na hiphopovou nebo jinou hudbu. Často se původní skladba remixuje, ve snaze prodloužit hudební brejky (sóla bubnů). 

Brejkaři se často setkávají v různých oficiálních i neoficiálních soutěžích (battles). V nich soutěží proti sobě vždy dva brejkaři nebo dvě skupiny brejkařů.

Tento tanec v sobě obsahuje čtyři základní prvky:

  • toprock
  • downrock
  • power moves
  • freezes/suicides.

Toprock se týká série kroků tanečníka v poloze ve stoje. Je především úvodním předvedením stylu. Často se do něj tanečníci vracejí v dalších fázích tance.

Toprock má různé varianty kroků, z nichž se každá mění podle tanečního výrazu brejkaře (výbojný, klidný, nadšený). Toprock může být vším možným, pokud se dodržuje čistota provedení, forma a brejkařský postoj. Pohybu při přechodu z toprock na downrock se říká drop.

Downrock se užívá při popisu pohybu u země, kdy tanečník používá kromě opory chodidel také ruce. Zahrnuje pohyby jako je základní 6-krok a jeho varianty, stejně jako 3-krok nebo další malé kroky doplňující styl. Základní oporou u downrocku jsou ruce a chodidla, ale složitější varianty využívají i kolena, když se končetiny vzájemně proplétají.

Power moves (silové pohyby) jsou akrobatické pohyby, které vyžadují sílu, rychlost, odolnost, houževnatost a ovládání. Brejkař se většinou podpírá horní částí těla a spodní část provádí otáčivé pohyby. Typickým příkladem je windmill (větrník nebo vrtulník), swipe a otáčení na hlavě. Některé silové prvky jsou převzaty z gymnastiky nebo bojového umění.

Freezes jsou stylové fixované polohy. Brejkař se musí odpoutat od země pouze silou horní poloviny těla. Zdůrazňují tvrdé bicí v doprovodné skladbě a často signalizují konec brejkařova vystoupení. Freezes mohou být spojeny do série navazujících poloh, kdy brejkař předvádí své souznění s hudbou a svou fyzickou sílu.

Suicides (sebevraždy) podobně jako freezes zdůrazňují tvrdý rytmus v doprovodné skladbě a signalizují konec taneční figury. Oproti freezes upoutají suicedes pozornost pády brejkaře nebo jeho ztrátou kontroly nad sebou. U freezes je tomu přesně naopak – důraz je kladen na plně ovládanou a zafixovanou polohu tanečníka. Cílem suicedes je vzbudit zdání, že brejkař ztrácí kontrolu nad svými pohyby a padá na záda, břicho apod. Čím více bolestivě pády vypadají, tím větší dojem vyvolají. Brejkaři je ale umí provést tak, aby je bolely co nejméně.zdroj: wikipedia