Zadejte slovo, které chcete vyhledat.

Po stopách Karla IV.

výprava do přírody – sobota 21.5.2016

Vyrazili jsme do krásné přírody Českého krasu ze Srbska na Karlštejn. Počasí se nám krásně vydařilo, sluníčko nás provázelo po celý den.

Vlakem jsme se svezli do stanice Srbsko a odtud jsme vyrazili do lesnatých kopců k Bubovickým vodopádům. Tyto krásné vodopády, jsou jedním z nejznámějších a turisticky nejdéle zpřístupněných míst v Národní přírodní rezervaci Karlštejn. Jsou tvořeny až dvoumetrovými vápencovými schody pokrytými mechem a řasami. Napájí je Bubovický potok, který teče v běžných letech pouze v jejich okolí. Před vodopády se vynořuje a za nimi se pomalu noří na dno suťového údolí mezi Doutnáčem a Velkou horou, kterým teče až do Berounky. Po povrchu teče pouze v jarních měsících a do Srbska dotéká pouze v případě velmi vlhkých zim. Další cesta nás zavedla ke Kubrychtově boudě. Dříve tam bývala restaurace, dnes je to soukromá chalupa. Naštěstí tam zrovna nikdo nebyl a tak jsme si mohli na nedaleké louce odpočinout a zahráli jsme si tady také pár her. Pak jsme se zastavili až u památného stromu - Dubu sedmi bratří (prý to byli loupežníci, kteří se pod stromem dělili o kořist). Dub je starý asi 360 let a měří víc než šestnáct metrů.

Potom už to bylo jen kousek na Karlštejn. Napřed jsme si pořádně prohlédli Muzeum voskových figur, kde jsme našli nejen krále a císaře Karla IV. i se všemi čtyřmi svými manželkami a různé středověké řemeslníky, ale třeba i spisovatele Karla Čapka, hudebníka Bedřicha Smetanu nebo některé naše prezidenty. Potom jsme se podívali na nádvoří hradu a prošli se po hradbách až k hradní studni.
 
Cestou na zpáteční vlak jsme v krámcích utratili zbytek kapesného za zmrzlinu, turistické známky a nálepky a jiné drobnosti. Celkem nás bylo třicet dva a ušli jsme osm kilometrů.