Zadejte slovo, které chcete vyhledat.

Za tajemstvím archeologie

sobota 23.1.2016

Nejprve jsme navštívili interaktivní muzeum Trilopark v pražských Nuslích. Prohlédli jsme si unikátní sbírku zkamenělin, některé jsme si mohli vzít i do ruky. Moc nás zaujaly vystavené modely pravěkých zvířat v životní velikosti - třeba pravěký nosorožec a  šavlozubý tygr. Náš průvodce nám na úvod pověděl spoustu zajímavostí o dinosaurech i vzniku zkamenělin a pak jsme si prakticky vyzkoušeli skutečnou terénní práci paleontologa – opatrně jsme z písku odkrývali kostru třímetrového dinosaura a zakreslovali si tento nález, také jsme preparační jehlou očišťovali opravdové zkameněliny a odlili si sádrový model vyhynulého živočicha – většina si vybrala trilobita.
    
Pak jsme se ještě vydali na nedaleký Vyšehrad, kde jsme s průvodkyní prošli tajemné kasematy (chodby v pevnostních valech, sloužící k soustředění vojska a jeho nepozorovatelnému přesunu). Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit jako shromaždiště vojáků, sklad potravin a munice, dnes jsou zde originály soch z Karlova mostu. Délka obou křídel kasemat je necelý kilometr.
   
Zbytek času jsme strávili na Vyšehradském hřbitově, kde jsme na Slavíně hledali jména známých spisovatelů, malířů, hudebníků a herců. Celkem nás bylo pětadvacet.