Zadejte slovo, které chcete vyhledat.

Výlet do historie-sobota 22.1.2011

Vydali jsme se do Národního muzea v Praze. Nejprve jsme si prohlédli historickou budovu, hlavně poslední velkou výstavu před její rekonstrukcí „Staré pověsti české“). Viděli jsme tu staré kroniky, dobové oblečení, dozvěděli jsme se různé podrobnosti o postavách známých z pověstí. Prošli jsme si i další prostory - třeba věnované zvířatům nebo nerostům.

Po svačině jsme přešli do protější nové budovy Národního muzea, abychom si prohlédli výstavu „Poklady Moravy“.  Zaujaly nás modely středověkých vesnic, různé mince a třeba i zakládající listina města Brna se spoustou pečetí. Zajímavá byla i výstava „Zpívající hmyz“, kde jsme se dozvěděli mnoho nového o cvrčcích a cikádách a tradici jejich chovu v Číně. Nejlepší byly cvrččí zápasy na počítači, od kterých jsme odcházeli jen neradi.

Ovšem nejvíce jsme si užili v Herně pro malé i velké, kde jsme si středověk mohli zkusit na vlastní kůži - takže jsme se tam oblékali do středověkých brnění, šatů i klobouků, přivazovali se na pranýř, psali opravdovým brkem a inkoustem, drtili obilí na mouku mezi kameny a pod.

Nakonec jsme ještě vystoupali po úzkém kamenném točitém schodišti se sto osmdesát šesti schody na Prašnou bránu, abychom si z výšky čtyřicet čtyři metrů prohlédli historickou Prahu. Výstup to byl namáhavý, ale rozhled stál za to. Celkem nás bylo třicet čtyři.