Zadejte slovo, které chcete vyhledat.

Keltskou stezkou 2012

sobota 21.4.2012

Vydali jsme se do Dobšic nad Cidlinou, kde jsme si prohlédli Muzeum Keltů. Viděli jsme tu například figuríny keltské ženy i bojovníka, takže už víme, jak se Keltové oblékali. Ve vitrínách nás zaujaly vzácné nádoby, šperky, zbraně i ozdoby - v okolí obce se totiž našlo hned dvacet sedm keltských hrobů z doby 400-300 let př. n. l. Vyzkoušeli jsme si i těžkou práci se zrnotěrkou a rotačním mlýnkem na obilí. Nejvíc se nám ovšem líbila vystavená kostra, která zde byla objevena v roce 1899.


Paní průvodkyně nás také dovedla na úžasné dětské hřiště, které má tvar keltského oppida a funguje i jako celoroční venkovní skanzen. Podívali jsme se do opravdové polozemnice - keltského obydlí, pohladili si živé kozy v ohradě, dozvěděli se pár zajímavostí o druidech a samozřejmě jsme si také vyzkoušeli i houpačky, klouzačku, lezeckou stěnu a další vybavení hřiště.

Potom jsme se prošli „Dobrodružnou stezkou malého Dobše“ - tedy místní naučnou stezkou nádhernou přírodou kolem Cidliny a cestou jsme hledali na tabulích odpovědi do kvízu. Rádi jsme se tady zastavili na malém tábořišti s ohništěm, kde jsme si opekli buřty a vystřídali se v lezení po natažených lanech.

Potom už to bylo jen kousek zpět do Dobšic, kde jsme si počkali na vlak. Celkem nás bylo dvacet čtyři a za krásně slunečného počasí jsme ušli asi pět kilometrů.