Zadejte slovo, které chcete vyhledat.

S Medvědy do podzemí - sobota 22.9.2012

Tentokrát jsme se vydali na autobusový zájezd do jihozápadní části Středočeského kraje. Nejprve jsme si nedaleko Příbrami prohlédli renesanční zámek Březnice ze 16.století. Už při příchodu na nás udělaly velký dojem zachovalé středověké hradby skoro kolem celého zámku a také krásná bílá omítka se sgrafitovou výzdobou, kvůli níž zámek jakoby svítí do daleka. Po prohlídce jsme poseděli v zámecké cukrárně a užili si výborné dortíky i zmrzlinu.

Pak jsme navštívili Hornické muzeum Příbram na Březových Horách. Nejprve jsme sestoupili do podzemí dolu Drkolnov z roku 1836. Technickou památkou mezinárodního významu je tu obrovské vodní kolo o průměru 12,4 metru, které dříve čerpalo z podzemí vodu na základě důmyslné vodní trakce (ještě před zřízením parního pohonu). Až do roku 1961 bylo kolo využíváno k čerpání pitné vody pro město Příbram.

Potom jsme přejeli k dolu Anna z roku 1789 a seznámili se se zdejší historií těžby stříbra, uranu a dalších rud. Prošli jsme i strojovnou se vzácným parním těžním strojem, prohlédli si podzemní části dolu a projeli se důlním vláčkem 260 m dlouhou Prokopskou štolou.

Počasí bylo celkem dobré a zúčastnilo se nás celkem čtyřicet dva.