Zadejte slovo, které chcete vyhledat.

Za poustevníkem Ivanem

sobota 28.9.2013

Vydali jsme se do Loděnice a vystoupali dost prudký kopec nad městečkem do překrásné krajiny Českého krasu. Nejprve byla veliká mlha, ale když se zvedla provázelo nás už po celý den sluníčko. Celkem nás bylo dvacet tři a ušli jsme asi šest kilometrů.

Brzy jsme došli ke skanzenu (tedy muzeu ve volné přírodě) Solvayovy lomy, který se nachází ve zrušeném vápencovém lomu Paraple . Dozvěděli jsme se tam nejen všechno možné o místní těžbě vápence, také jsme se svezli v otevřených vozech rekonstruované polní úzkorozchodné lomové dráhy a potom jsme ještě s průvodcem prozkoumali podzemní štolu.


Cestou k vrcholu svatojánské vápencové skalní stěny tyčící se do výše dvou set deseti metrů přímo nad kostelem s jeskyní poustevníka Ivana jsme se naobědvali v prostředí jak z filmů o Divokém západě. Rozhled od vrcholového kříže byl přímo fantastický, při sestupu do Svatého Jána pod Skalou jsme ocenili pěkné počasí díky němuž úžasné kilometrové lesní schody neklouzaly.

V místním barokním kostele jsme si vyslechli zajímavé povídání o prvním poustevníkovi v Čechách Ivanovi a prohlédli si tu i přilehlý skalní kostel vybudovaný v travertinové jeskyni, kde v devátém století více než čtyřicet let osaměle žil.